In vizor

Cod galben de furtuni

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis atenționări Cod galben de instabilitate atmosferică și averse torențiale însemnate cantitativ, valabile marți și miercuri în mai multe zone.

Conform prognozei de specialitate, în intervalul 25 august, ora 16:00 – 26 august, ora 8:00, va fi valabil un Cod galben de vreme instabilă în sudul Banatului, în cea mai mare parte a Olteniei și Transilvaniei, apoi, mai ales noaptea, și în nordul Munteniei, Maramureș și în jumătatea de nord a Moldovei. Vor fi perioade cu instabilitate atmosferică, manifestată prin averse torențiale însemnate cantitativ, descărcări electrice, intensificări ale vântului și, izolat, vijelii (rafale de 50 – 70 km/h) și grindină de mici și posibil medii dimensiuni (1 – 3 cm).

De asemenea, în intervale scurte de timp (între o oră și trei ore) și prin acumulare, cantitățile de apă vor fi de 15 – 25 l/mp și, pe arii restrânse, de peste 30 – 50 l/mp.

Foto: www.meteoromania.ro


Pe parcursul zilei de miercuri, 26 august, va fi în vigoare al doilea Cod galben de instabilitate atmosferică, în jumătatea de nord a Moldovei și în cea mai mare parte a zonei montane. În aceste regiuni, se vor semnala averse torențiale însemnate cantitativ, descărcări electrice, intensificări ale vântului și, izolat, vijelii (rafale de 50 – 70 km/h) și grindină de mici și posibil medii dimensiuni (1 – 3 cm). Prin acumulare, cantitățile de apă vor fi ajunge la 15 – 20 l/mp, iar izolat vor depăși 30 – 40 l/mp.

Meteorologii precizează că manifestări de instabilitate atmosferică se vor consemna pe arii restrânse și în restul teritoriului.