In vizor

Mesajul președintelui Consiliului județean Hunedoara de Ziua Drapelului

Astăzi, 26 iunie, sărbătorim Ziua Drapelului Național, simbolul suprem al identității, independenței și suveranității noastre.
Tricolorul – roșu, galben și albastru – nu este doar o succesiune de culori, ci este însăși povestea vie a neamului românesc, scrisă cu sacrificii, curaj și demnitate.
Sub cele trei culori s-a înfăptuit Unirea de la 1 Decembrie 1918, s-au purtat bătălii decisive pentru libertate și s-au clădit marile realizări ale țării noastre. Dincolo de faptele istorice, Tricolorul a adunat în faldurile sale trăirile intense ale generațiilor trecute – speranțele, jertfele și mândria de a fi român.
Ziua Drapelului Național este momentul perfect pentru a ne reafirma atașamentul față de valorile europene și naționale, dar și responsabilitatea pe care o avem de a dezvolta comunitatea noastră. Onorând steagul, ne onorăm înaintașii, ne respectăm identitatea națională și oferim un reper solid copiilor noștri.
La mulți ani Drapelului Național! La mulți ani, români!
Laurențiu NISTOR,
Președintele Consiliului Județean Hunedoara

Exit mobile version