In vizor

O delegație din Japonia, la Consiliul Județean Hunedoara

Consiliul Județean Hunedoara a fost astăzi gazda unei întâlniri oficiale cu Delegația Comercială România-Japonia. Delegația a fost formată din reprezentanți ai unor companii și organizații japoneze care reprezintă domenii cheie precum energia regenerabilă și tehnologii verzi, educație și consultanță economică, servicii financiare și promovarea investițiilor, wellness, produse premium și industrii creative.

Consiliul Județean Hunedoara a fost reprezentat la eveniment de către vicepreședintele Alin Adam Țambă, iar din partea Instituției Prefectului – Județul Hunedoara a fost prezent prefectul Lörincz Széll. Alături le-au fost reprezentanții Primăriei Municipiului Deva (viceprimarul Sorin Lavu) și Primăriei Municipiului Hunedoara, precum și ai principalelor instituții care activează în domeniul educațional și cultural, Inspectoratul Școlar Județean Hunedoara, respectiv Muzeul Civilizației Dacice și Romane Deva.

Vicepreședintele Alin Țambă a transmis un cuvânt de bun venit din partea președintelui CJ Hunedoara Laurențiu Nistor, a salutat prezența delegației japoneze în județul Hunedoara și a vorbit despre oportunitățile de afaceri și despre sprijinul care poate fi oferit de către autoritățile județene.

De altfel, principalul obiectiv al întâlnirii fost crearea unui dialog direct între autoritățile locale, instituțiile din județul Hunedoara și reprezentanții mediului economic japonez, în vederea realizării unor parteneriate durabile.
Județul Hunedoara oferă avantaje pentru investitorii străini: de la infrastructură în dezvoltare, la resursă umană calificată și o deschidere către inovație și sustenabilitate.

O viitoare colaborarea cu partenerii japonezi poate aduce transformări importante în județul Hunedoara, mai ales că modelul lor de dezvoltare se bazează pe tehnologie avansată, rigoare și eficiență.

Vizita delegației japoneze continuă cu deplasări la principalele obiective istorice și turistice din județul Hunedoara.

Exit mobile version